Вінницька районна рада
Вінницька область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

Блискавка: визначення та деякі види

Дата: 27.05.2024 13:48
Кількість переглядів: 208

Фото без опису⚡️ Блискавка: визначення та деякі види ⚡️

🔵 Блискавка є потужним електричним іскровим розрядом в атмосфері, що відбувається під час грози 🌩, який супроводжується яскравим спалахом світла і громом. Як показали дані моніторингу грозової електрики, приблизно 80% всіх блискавок спостерігаються у хмарах і лише близько 20% мають прямий зв'язок між хмарою та земною поверхнею.

Є різні типи блискавок, які можна спостерігати під час грози:

🔵 Блискавка "хмара-земля" (негативної полярності) - це електричний розряд між хмарою і поверхнею, що підстилає, викликаний низхідним, негативно зарядженим ступінчастим лідером (лідер – початкова стадія розвитку блискавки, не видима для людського ока). Має вигляд вигнутого каналу, що яскраво світиться, з відгалуженнями у напрямку до земної поверхні. Негативні розряди на кшталт хмара-земля найпоширеніші у природі. На частку припадає близько 20 - 30% від усіх блискавок. Такі блискавки супроводжуються потужним громом.

🔵 Блискавка "хмара-земля" (позитивної полярності) - розряд між хмарою і землею, ініційований низхідним, позитивно зарядженим лідером. Позитивні розряди складаються лише з одного імпульсу, який зазвичай дуже яскравий та інтенсивний у порівнянні з іншими видами блискавок. Наприклад, позитивна блискавка переносить заряд близько 40 кулонів (Кл), тоді як негативна лише близько 10 Кл.

Об'єднуючою рисою двох вищезгаданих типів блискавок є видиме розгалуження каналу до земної поверхні.

🔵 Блискавка "хмара-хмара" - виникають у результаті «обміну» і нейтралізації зарядів між сусідніми хмарами. Пояснюється тим, що верхня частина хмари зазвичай заряджена позитивно, а нижня – негативно. Найчастіше цей тип блискавок спостерігається у скупченнях та комплексах купчасто-дощових хмар. Перед блискавок даного типу припадає близько 20 - 30% від загальної кількості.

🔵 «Гладка» блискавка - підтип лінійної блискавки між хмарою та землею, що візуально відрізняється практично рівним і нерозгалуженим каналом. Такий тип блискавок можна побачити під час сильної нестійкості атмосфери, часто при проходженні суперосередкових гроз, смерчів та мезомасштабних конвективних систем. Переносить позитивний заряд і зазвичай складається лише з одного імпульсу.

🔵 Шарова блискавка. На сьогоднішній день вченими ще остаточно не доведено її існування в природі, але численні свідчення та випадки змушують прийняти цей вид блискавок як реальний, хоч і вкрай рідкісний. Як повідомляють різні очевидці, така блискавка є куля, що світиться, розміром від декількох десятків сантиметрів до метра і навіть більше. Колір варіює від яскраво білого до фіолетового і навіть бузкового. Мабуть, така блискавка має спільне з потоком плазми, що вільно переміщається в атмосфері і підтримується потужним електричним полем у грозову погоду. Оскільки шарова блискавка переміщається за повітряними потоками, вона може легко влетіти у приміщення через відкрите вікно чи двері, особливо якщо є протяг. Також часто вона вражає водопровід та електромережі. Іноді були випадки, коли така плазмова куля раптово вибухала та провокувала пожежі, а також опіки у людей. У будь-якому випадку дані про цей вид блискавок досить неоднозначні і суперечать деяким законам фізики.

Матеріал з сайту meteoprog.com


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь