СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА КРИЗОВОГО ТА ЕКСТРЕНОГО ВТРУЧАННЯ
#Cпецрубрика #СоціальніПослугиНаЧасі
Соціальна послуга «КРИЗОВОГО ТА ЕКСТРЕНОГО ВТРУЧАННЯ» – це термінове втручання в кризову ситуацію з метою негайного усунення або мінімізації її наслідків. Таке втручання передбачає надання постраждалим допомоги та підтримки, спрямованих на подолання кризової ситуації.
КОМУ НАДАЄТЬСЯ СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА
особам, постраждалим від домашнього насильства;
особам, постраждалим від торгівлі людьми;
особам, яким завдана шкода пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.
Соціальна послуга полягає у забезпеченні якісної, оперативної, короткотривалої допомоги, захисту і підтримки особам, які переживають кризову ситуацію, у тому числі насильство в сім’ї, не можуть самостійно сформувати ефективні способи реагування та адаптації до кризової ситуації, а також в організації і застосуванні заходів щодо її усунення, мінімізації або подолання.
За наявності загрози життю чи здоров’ю особи надавач соціальної послуги негайно в телефонному режимі повідомляє службу у справах дітей (у разі загрози життю чи здоров’ю дитини), орган Національної поліції та здійснює негайно, але не пізніше ніж протягом 24 годин екстрене втручання.
Після здійснення екстреного втручання надавач соціальної послуги аналізує обставини, що призвели до виникнення кризової ситуації, для планування та проведення подальшої роботи з отримувачем соціальної послуги.
ОЦІНКА КРИЗОВОЇ СИТУАЦІЇ передбачає оперативний аналіз ситуації, визначення факторів, які спричинили кризу, зокрема насильство в сім’ї, визначення стану отримувача, а також усіх важливих аспектів, які визначають кризову ситуацію і можуть допомогти у її подоланні.
Під час такої оцінки визначається:
ризик для здоров’я та життя постраждалої особи;
необхідний вид втручання;
ресурси для подолання кризової ситуації;
необхідність залучення інших спеціалістів (медиків, поліції, інших уповноважених органів);
заходи, необхідні для подолання кризової ситуації;
періодичність та термін реалізації запланованих заходів.
Підтвердженням надання соціальної послуги є АКТ З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ КРИЗОВОГО ТА ЕКСТРЕНОГО ВТРУЧАННЯ, що містить інформацію про заходи, строки, місце й умови наданої соціальної послуги.
АКТ З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ ФІКСУЄ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ, ЗОКРЕМА:
мету та завдання кризового та екстреного втручання;
заходи, які здійснено для подолання кризової ситуації, у тому числі наслідків вчинення насильства в сім’ї;
заходи, які здійснено надавачем соціальної послуги у разі погіршення ситуації;
методи і стратегії кризового та екстреного втручання;
відповідальних за реалізацію запланованих заходів;
періодичність та термін реалізації заходів;
ресурси (особисті ресурси отримувача соціальної послуги, ресурси громади);
механізми переадресації отримувача соціальної послуги до інших організацій, які надають соціальні послуги.
Акт з надання соціальної послуги підписується у двох примірниках, один з яких залишається у фахівців, які здійснюють заходи, інший – надається отримувачу соціальної послуги.
ЯКІ ОСНОВНІ ЗАХОДИ, ЩО СТАНОВЛЯТЬ ЗМІСТ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ:
проведення оцінки кризової ситуації;
детальний аналіз та обговорення кризової ситуації, зокрема, що виникла внаслідок вчинення насильства в сім’ї;
інформування про кризову ситуацію, її наслідки, права людини в кризовій ситуації, способи та процедури отримання допомоги;
забезпечення термінових базових потреб (у безпеці, харчуванні, медичній допомозі, одязі тощо);
організація та надання психологічної підтримки в кризовій ситуації і допомога у подоланні її наслідків, у тому числі, що виникла внаслідок вчинення насильства в сім’ї (психодіагностика, психологічне консультування, психологічна підтримка);
сприяння у забезпеченні безпечним місцем перебування (тимчасовим притулком);
забезпечення взаємодії з іншими фахівцями та службами для усунення ознак кризової ситуації (виклик бригади швидкої допомоги, правоохоронних органів, представників державних соціальних служб, комунальних і транспортних служб тощо);
допомога в оформленні документів.
ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ «КРИЗОВОГО ТА ЕКСТРЕНОГО ВТРУЧАННЯ»
Залежно від особливостей кризової ситуації соціальна послуга може надаватись:
за місцем проживання отримувача;
за місцем перебування отримувача соціальної послуги (заклад охорони здоров’я, заклад освіти, тимчасовий притулок, тимчасові мобільні пункти допомоги, місця перебування родичів та близьких постраждалих, тимчасове безпечне місце тощо);
в організації, яка здійснює кризове втручання.
Соціальна послуга НАДАЄТЬСЯ НЕГАЙНО з моменту отримання інформації про кризову ситуацію до моменту усунення ризику, спричиненого кризовою ситуацією, або подолання обставин, які її спричинили.
Строк надання не більше годин з початку надання соціальної послуги, після чого для подолання складних життєвих обставин особа чи сім’я отримує інші необхідні соціальні послуги.
Нагадуємо, у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях для невідкладного надання соціальних послуг структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може надати право надавачам соціальних послуг державної/комунальної власності приймати рішення про надання соціальних послуг екстрено (кризово) (консультування, надання притулку, догляд, підтримане проживання, короткотермінове проживання, натуральна допомога, транспортні послуги тощо) особам/сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.
Рішення про надання послуг екстрено (кризово) приймається уповноваженим органом/надавачем невідкладно та протягом однієї доби забезпечується надання соціальних послуг.
Надання соціальних послуг екстрено (кризово) здійснюється без застосування ведення випадку та може здійснюватися за місцем звернення особи/сім’ї незалежно від її задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).