ПІЛЬГИ ТА КОМПЕНСАЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКИМ ВСТАНОВЛЕНО ІНВАЛІДНІСТЬ ПОВ’ЯЗАНУ З ЧОРНОБИЛЬСЬКОЮ КАТАСТРОФОЮ
Головне управління Нацсоцслужби у Вінницькій області інформує
Наслідки Чорнобильської катастрофи відчутні й нині. Про те, яку державну соціальну підтримку можуть отримувати діти, яким встановлено інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи та їх батьки – розповідаємо.
Дітям віком до 18 років, яким встановлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою, державою гарантовано:
підвищений розмір державної соціальної допомоги на 50 %.
Так, з 01.01.2024 розмір соціальної підтримки становить:
на дітей з інвалідністю до 6 років – 2479,05 грн,
з надбавкою на догляд – 3760,55 грн,
на дітей з інвалідністю підгрупи «А» - 7605,05 грн;
на дітей з інвалідністю до 18 років - 2 479,05 грн;
з надбавкою на догляд – 4077,05 грн,
на дітей з інвалідністю підгрупи А -8871,05, грн.
Також, таким дітям надаються такі пільги та компенсації:
безплатне харчування учнів закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, студентів закладів фахової передвищої освіти.
Дітям, які не харчуються в зазначених закладах освіти, а також за всі дні, коли вони не відвідували ці заклади, до досягнення повноліття виплачується грошова компенсація;
першочергове безкоштовне протезування дітей з інвалідністю та забезпечення дитини реабілітаційними послугами;
безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі) на території України за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;
позачергове обов'язкове забезпечення місцями у закладах дошкільної освіти незалежно від відомчої підпорядкованості;
позачергове влаштування в заклади соціального захисту, а також обслуговування службами соціального захисту вдома, якщо дитина з інвалідністю не має близьких родичів, які проживають разом з нею;
вступ поза конкурсом до державних вищих закладів освіти, професійно-технічних закладів освіти та на курси для професійного навчання з обов'язковим наданням гуртожитку на час навчання тим, хто не має житла, і виплатою соціальної стипендії.
Особи, які закінчили середні загальноосвітні школи та професійно-технічні заклади освіти з відзнакою (відмінними оцінками), приймаються без екзаменів до державних вищих закладів освіти за результатами співбесіди. Зазначені особи навчаються в цих закладах освіти за рахунок держави;
надання додаткової жилої площі у вигляді окремої кімнати дитині, яка стала особою з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребує особливого догляду. Відсутність окремої кімнати є підставою для взяття на квартирний облік.
Сім'ям, що мають дітей з інвалідністю, надається право позачергового одержання жилих приміщень;
50 % знижка плати за користування сім'єю, що має дитину з інвалідністю, житлом (квартирна плата), телефоном (в тому числі щодо оплати послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при похвилинному обліку їх тривалості) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, за умови, що дитина проживає разом з сім'єю.
Сім'ям, що мають дітей з інвалідністю, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення, відшкодовується 50 % вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню.
позачергове встановлення сім'ї, що має дитину з інвалідністю, телефону з оплатою 50 % вартості його встановлення.
Слід зазначити, що 50 % знижка за комунальні послуги та встановлення телефону з оплатою 50% вартості встановлення надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2024 - 4240,00 грн).
ДО ВІДОМА
Сім'ї, які виховують дітей̆ з інвалідністю й перебувають у СЖО, можуть звернутися до територіальної громади за наданням базових та інших соціальних послуг, а саме:
- соціальний супровід;
- соціальна адаптація;
- натуральна допомога;
- представництво інтересів.
Для більш детальної інформації щодо пільг та компенсацій дітей, захворювання яких пов’язане з Чорнобильською катастрофою, необхідно звертатися за місцем проживання до:
Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Відділу соціального захисту територіальної громади.
Сервісного центру Пенсійного фонду України.