Президент підписав закон №8313, який вносить зміни до порядку надання і використання відпусток.
Президент підписав закон №8313, який вносить зміни до порядку надання і використання відпусток. Закон прибирає колізії між нормами Кодексу законів про працю України та іншими актами законодавства.
Передбачено право працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, на виплату грошової компенсації за всі не використані ними дні щорічної відпустки.
У разі призову такого працівника на військову службу за бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу Закон також передбачає новий вид відпустки. Вона надається для військовослужбовців, які звільнені у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації. Ці люди забезпечуються відпочинком тривалістю 60 робочих днів.
Звертаємо увагу Закон передбачає конкретну підставу для звільнення з військової служби, тому, оскільки наразі процес демобілізації не відбувається, відпустка буде надаватися демобілізованим у майбутньому.
Відповідно до змін у законі, від дати набрання ним чинності педагогічним і науково-педагогічним працівникам скасовано збереження середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Для цивільних працівників тривалість відпустки без збереження заробітної плати збільшено з 15 до 30 календарних днів на рік. При цьому на час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника та/або при загрозі збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру відпустка без збереження заробітної плати може надаватися без обмеження строку.
Окрім того, відтепер роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) не лише при залученні такого працівника до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, а й при залученні до виконання робіт, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення). Нагадаємо, такі обмеження для працівників критичної інфраструктури існували з початку воєнного стану.
Закон набув чинності 24 грудня 2023 року. Уряду доручено в тримісячний строк привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим законом.