Що таке ментальні розлади і до кого звертатися?
Під час війни багато українців стикнулися з психічними (ментальними) розладами.
Це широкий спектр станів, які впливають на почуття, настрій людини, щоденне функціонування та здатність комунікувати з іншими. Сюди належить депресія, тривожні розлади, обсесивно-компульсивні розлади, залежності, шизофренія тощо.
Поширеними ознаками психічних розладів є:
Уникнення близьких і друзів, втрата інтересу до спілкування.
Порушення сну та/або харчування.
Нав’язливі думки та одержимість однією темою.
Запущений зовнішній вигляд.
Складнощі з концентрацією.
Відчуття паніки, постійна тривога.
Втрата інтересу до речей і занять, які зазвичай подобались.
Самозвинувачення та нав'язливі почуття провини.
Різкі перепади настрою без видимих причин.
Якщо ви відчуваєте щось із цього переліку, то найперше варто звернутися до сімейного лікаря.
Щоб ментальна допомога стала максимально доступною для кожного, в Програмі медичних гарантій передбачено пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. А лікарі пройшли спеціальну підготовку за системою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme).
Завдяки пакету кожен українець та українка може отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної медичної допомоги. Тобто не обов’язково відразу шукати психіатра або витрачати кошти на приватного психолога. Можна спочатку проконсультуватися з сімейним лікарем.
Спочатку сімейний лікар має отримати згоду пацієнта чи пацієнтки на скринінг на психічні розлади. І лише при позитивному результаті проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу.
За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити ПНР, пов’язані з фізичним здоров’ям;
направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього - направлення до лікаря-спеціаліста.
Повний обсяг медичної допомоги за пакетом можна переглянути на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ 2023” (п. 33).
У межах пакету лікар первинки зможе вести як пацієнтів без встановленого діагнозу, так і пацієнтів, яким вже встановлено діагноз та призначено лікування психіатром. У такому випадку сімейний лікар здійснюватиме супровід пацієнта з ПНР. Це спростить доступ до необхідної допомоги, адже іноді дістатися до психіатра набагато складніше, ніж до сімейного лікаря.
Як отримати психологічну допомогу в лікаря первинки?
Звернутися до центру первинної медичної допомоги. Можна звернутися як самостійно, без направлення, так і з направленням від лікуючого лікаря при встановленому діагнозі “Психічні розлади”.
Знайти медичний заклад, який надає такі послуги скориставшись онлайн-мапою на сайті НСЗУ: https://cutt.ly/xwu337x2.
Зателефонувати до контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.
Відеоінструкція, як користуватися онлайн-мапою: https://www.facebook.com/nszu.ukr/videos/272127338758046
На сайті Всеукраїнської програми ментального здоров'я “Ти як?” в “Аптечці швидкої психологічної допомоги” зібрано корисну інформацію, як навчитися піклуватися про себе та своїх рідних:
як допомогти дитині https://www.howareu.com/#section-help-child-text;
як допомогти собі https://www.howareu.com/#section-first-aid-kit;
техніки самодопомоги https://www.howareu.com/#techniques.
Пам’ятайте, розлад у психічному здоров’ї може статися у кожного. Від депресії, психозу або емоційного дисбалансу ніхто не застрахований. Тож радимо звертатися по допомогу до фахівця і не займатися самолікуванням.
Потурбуйтеся про себе та своїх близьких!