Як вберегтися від удару блискавки?
В літні місяці сильна спека в Україні чергується із грозами і супроводжується блискавками, які можуть становити небезпеку для життя людини та її майна. Ураження блискавкою можливе у випадку перебування людини як під відкритим небом, так і в закритому приміщенні.
Якщо ви знаходитися в приміщенні – негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них. Також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі будь-яких металевих речей. Утримайтеся від дзвінків по телефону.
Перебуваючи під час грози на відкритій місцевості варто прийняти найбезпечніше положення тіла – присісти навпочіпки, ноги разом, голова до колін. Якщо недалеко є кущі – заховайтеся під ними. Дуже часто жертвами блискавки стають предмети, що стоять окремо (напр., дерево, будівля), тому уникайте їх. Небезпечно перебувати біля води, яка є відмінним провідником струму. Під час грози заборонено бігати і метушитися, пересуватися щільною групою, перебувати біля вогню або багаття.
Якщо гроза почалася під час Вашого руху на велосипеді чи мотоциклі — зупиніться і перечекайте грозу якнайдалі від транспортних засобів. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні машини, які можуть притягувати розряди.
Надання домедичної допомоги при ураженні блискавкою.
Постраждалі від удару блискавки зазвичай перебувають у критичному стані і потребують якнайшвидшої допомоги. Тому нагадуємо як правила надання домедичної допомоги:
На першому місці Ваша власна безпека! Пам’ятайте про можливість повторного удару блискавки. Постраждалі від удару блискавки не несуть і не розряджають струм, тому їх можна безпечно торкатися і надавати їм допомогу.
Оцінити стан свідомості та наявність (відсутність) дихання.
Якщо постраждалий у без свідомості, але дихає - поверніть постраждалого в стабільне бокове положення. Викличте 103 і залишайтеся біля нього до приїзду медиків.
Якщо постраждалий без свідомості - оцініть наявність дихання за 10сек. Для цього двома пальцями виведіть нижню щелепу постраждалого до верху. Нахиліться над обличчям постраждалого, щоб своїм вухом почути та відчути дихання, оцінити візуально рухи грудної клітки.
Якщо Ви відчули 1 вдих або не відчули жодного - розпочинайте серцево-легеневу реанімацію:
Зробіть 5 штучних вдихів «рот в рот» з використанням маски-клапана, який забезпечить Вашу власну безпеку.
Виконайте 30 натискань на грудну клітку, після цього - 2 штучні вдихи . Продовжуйте в такому ж порядку.
В разі відсутності маски-клапана вдихи НЕ проводяться - виконуйте лише натискання на грудну клітку (непрямий масаж серця).
Якщо рятувальник один – відразу викликайте ЕКСТРЕНУ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ (можна увімкнути телефон на динамік) або попросіть це зробити очевидців і негайно розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації.
Якщо рятувальників кілька – відразу викликайте 103.
Постраждалі із раптовою зупинкою серця внаслідок удару блискавки мають високі шанси на виживання за умов раннього початку серцево-легеневої реанімації!
Правила виклику ЕМД:
- Наберіть 103
- Коротко опишіть, що сталося
- Точне місце події (район, місто/ село, вулиця, номер будинку/квартири, річка, озеро );
- Номер телефону для зворотнього зв’язку.
Проводити СЛР до:
Появи ознак життя – поява самостійного дихання, кашлю і т.д.;
Прибуття бригади ЕМД;