Вінницька районна рада
Вінницька область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

З головами територіальних громад Вінниччини на робочій зустрічі обговорили земельні питання

Дата: 26.10.2021 16:56
Кількість переглядів: 349

Фото без опису26 жовтня голова районної ради Ігор Шутак взяв участь в робочій зустрічі в режимі онлайн, яку проводив голова обласної Ради Вячеслав Соколовий із сільськими, селищними, міськими головами щодо заходів із протидії захоплення земельних ділянок. У заході взяли участь начальник відділу забезпечення діяльності керівництва – старший радник голови обласної Ради Андрій Шпортун і директор  державного підприємства «Вінницький інститут землеустрою» Ярослав Ярославський.

Відкриваючи нараду, Вячеслав Соколовий зауважив, що Вінницька область – аграрна, і громадам потрібно чітко розуміти, як розпорядитися землею, враховуючи те, що останнім часом у земельному законодавстві відбулося чимало змін.

1 липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», яким внесені надзвичайно важливі зміни до Земельного кодексу України щодо набуття, використання та відчуження земель сільськогосподарського призначення. Зміни у законодавстві дали поштовх для активізації дій незаконного характеру з боку окремих суб’єктів господарювання та громадян.

А саме, можливими підставами для можливих порушень та зловживань, що призведуть до незаконного заволодіння землею комунальної власності є:

  • відсутність кадастрових номерів на ділянки;
  • відсутність земельних ділянок у Державному земельному кадастрі або недостовірність внесених до нього даних;
  • невідповідність даних у Державному земельному кадастрі їх паперовим джерелам;
  • неоформлені права на земельні ділянки;
  • помилки в технічній документації;
  • суперечності внаслідок зміни підходів та способів обмірів тощо.

За словами Вячеслава Соколового, нині існують різні сценарії захоплення земель. Так, особи, які мають доступ до інформації про вільні земельні ділянки, а також можливість вплинути на процедуру відведення цих ділянок, реалізують корупційні схеми з метою відчуження майна державної та комунальної власності. Під час реалізації однієї з найпоширеніших схем залучаються підставні особи (або використовують паспортні дані), від імені яких, відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, подається заява про безоплатне отримання земельної ділянки для ведення селянського господарства, садівництва, дачного будівництва тощо. Надалі з метою отримання прибутку виведені земельні ділянки перепродають, що ускладнює, або й, взагалі, унеможливлює повернення їх громаді, адже покупці є добросовісними набувачами майна.

На думку голови Вінницької обласної Ради Вячеслава Соколового сьогодні громадам необхідно активізувати роботу з проведення інвентаризації земель, виявлення та визначення інвестиційно-привабливих ділянок.

Про проблемну ситуацію, коли одразу 111 людей претендують на отримання 220 га землі, не будучи жителями громади, на нараді розповів Іванівський сільський голова Михайло Кулик.

- 111 людей, які не є жителями нашої громади, фактично, одночасно подали до нашої сільської ради заяви, щоб ми надали їм по 2 гектари для ведення особистого селянського господарства. Це землі пасовищ та сіножаття. Після нашої відмови до суду надійшло 111 заяв. Тепер сільську раду майже щодня закидають рішеннями суду про виділення заявникам землі, - каже Михайло Кулик.

Іванівський сільський голова переконаний, що в діях заявників є шахрайство та пояснює це так:

- Претендують на земельні ділянки зовсім молоді люди – віком від 18 до 20 років. Я особисто спілкувався з двома з них. Вони геть не володіють обстановкою, не розуміють, що вони зробили. Такі ситуації можуть і надалі ширитися по всій області. Потрібно, щоб проблема набула розголосу, аби така шахрайська схема припинила своє існування, - зазначив Іванівський сільський голова.  

Начальник відділу забезпечення діяльності керівництва – старший радник голови обласної Ради Андрій Шпортун звернув увагу учасників зустрічі на те, що через внесені зміни до законодавства територіальні громади наділені повноваженнями розпоряджатися сільськогосподарськими землями, які перейшли від держави до громад.

- Земельний кодекс України, а саме ст.121, визначає чіткі нормативи передачі земельних ділянок громадянам у власність, в тому числі – до 2 га для ведення особистого селянського господарства, - зазначив Андрій Шпортун. – У той же час ми бачимо, що певні ділки використовують ці права в дещо інший спосіб – не для особистого селянського господарства, а для сумнівних оборудок. І такі факти вже непоодинокі.

Андрій Шпортун також нагадав головам територіальних громад, що посадові особи органів місцевого самоврядування, за наявності підстав, мають право звертатися до правоохоронних органів.

Крім того, він зауважив, що обласна Рада – це представницький орган територіальних громад області, який, отримавши інформацію від голів громад про наявні правопорушення, спрямує її до компетентних органів.

Директор Вінницького інституту землеустрою Ярослав Ярославський, у свою чергу, торкнувся питання наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та проведення земельних аукціонів. Він розповів учасникам заходу про найнеобхідніші кроки громад на цей час. Зокрема, це -  інвентаризація та аудит земель. Завдяки цьому громада отримає земельні ділянки з цільовим призначенням і може виставити їх на аукціон, наповнюючи бюджет. За словами Ярослава Ярославського, нині готується законопроект про скасування безоплатної приватизації земель.

Завершуючи онлайн-зустріч, Вячеслав Соколовий звернувся до голів громад:

- Якщо у вас є випадки неправомірних дій щодо земельних питань, не мовчіть, надавайте нам інформацію – ми її систематизуємо для негайного реагування. Нині багато  говорять про недосконале законодавство щодо обігу земель і необхідність змін. Але закон маємо такий, який є, його потрібно виконувати та діяти в правовому полі. Ми уже готуємо пропозиції щодо змін до законодавства, чекаємо й на ваші. Плануємо винести на найближчу сесію обласної Ради звернення до усіх обласних рад про спільне звернення до Верховної Ради. Земля  - це ресурс громад! Вона має працювати на розвиток територій, а не бути об’єктом перепродажу!



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь