«Земельний» іспит для України

01.10.20
Про ринок землі, який невдовзі відкриється, поспілкувались із відомим у краї аграрієм, головою ради сільськогосподарських виробників Вінницького району Олегом Миколайовичем Бабійчуком. Він є депутатом Вінницької районної ради вже третю каденцію. Свого часу очолював постійну комісію з питань регулювання земельних ресурсів, агропромислового розвитку, раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, до складу якої входить й нині. 
- Ваша позиція, як аграрія з багаторічним, в тому числі й міжнародним досвідом, стосовно продажу землі сільськогосподарського призначення?
- Якщо людині держава дала свідоцтво, й вона є власником землі, я не розумію, як можна їй заборонити щось із нею робити. 
Купити чи продати землю можна буде уже через рік, хтось вважає цю подію імітацією реформи. Хтось стверджує, що влада зробила найбільшу помилку і позбавила українців національного надбання.
Хай там як, але з 1 липня 2021 року можна буде легально продавати і купувати сільськогосподарську землю. 
В 2001 році в Україні був запроваджений мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. З цього моменту він продовжувався десять разів, востаннє – до січня 2020 року. До речі, мораторій накладали тільки на розпайовані землі. На землі, які видаються громадянам для ведення особистого селянського господарства, він не поширювався. Тобто людей поставили у нерівні умови: одна частина людей могла продати свої ділянки, інша – ні. Коли ви хочете продати, наприклад, автомобіль чи будинок, а держава вам цього не дозволяє, або регламентує певну граничну ціну, то це як називається.
При цьому, щоб підтвердити необхідність продовження мораторію, багато хто часто звертається до громадської думки. Дійсно, результати опитувань свідчать, що більшість українців не підтримує запуск ринку землі. Проте думка українців про ринок землі дуже спотворена різноманітними міфами. Більшість українців не до кінця розуміють, що таке земельна реформа, та для чого вона потрібна.
Вважаю, що не зовсім правильно запитувати в усіх українців, про те, чи варто дозволяти 7 млн землевласникам самостійно вирішувати, що робити зі своїм майном. Якщо Україна дійсно хоче бути цивілізованою державою з ринковою економікою, рішення про розпорядження будь яким активом повинен ухвалювати виключно його власник. Тож земельна реформа – це перш за все усунення заборони продавати землю для чинних землевласників.
Багато хто думає, що вже наступного дня після відкриття ринку землі, вона вся опиниться в руках транснаціональних корпорацій, а колишні пайовики залишаться без грошей та даху над головою. Ось у країнах Європи, США, Канаді, та й колишніх республіках СРСР Молдові, Росії земля сільськогосподарського призначення продається й що ці держави кудись зникли.
Звісно, багатьом аграріям нинішня ситуація вигідна, адже вони платять невелику суму за пай й нічого не потрібно викупляти. 
Проте, українські землевласники підходять до питання розпоряджання власною землею більш відповідально, ніж нам намагалися довести з екранів телевізорів протягом багатьох років.
Наприклад, існує міф, що селяни не зовсім розуміють цінність ресурсу, яким володіють, а тому продадуть свої ділянки першому зустрічному за копійки. Проте результати різних опитувань доводять, що навряд чи українському селу загрожує “дерибан землі”, адже 87% опитаних землевласників не готові продати власну земельну ділянку або її частину незалежно від ціни. Вважаю, що швидко землю продаватимуть лише 10-15% людей, й на жаль, ці гроші підуть в основному на лікування.
До речі, вважаю, що в Україні, особливо на селі, давно вже потрібно запровадити страхову медицину. Тому що ніде в світі, вони скрізь дорогі, люди не купують за власні гроші медикаменти, бо це неможливо. Натомість сплачують щомісяця страховку, а коли звертаються до закладу охорони здоров’я, вона покриває й вартість медикаментів, й послуги лікаря тощо.
 
 
 
Матеріал підготовлено в рамках
висвітлення діяльності депутатів
Вінницької районної ради 7 скликання.

Фотозвіт:

Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація