Закриття 20 ФАПів, що далі…

25.07.18

24 липня в залі засідань Вінницької районної ради відбувся семінар-нарада із сільськими, селищними головами, очільниками ОТГ та завідувачами ФАПів. Було обговорено проблемні питання реформування первинного рівня надання медичної допомоги.

У заході взяли участь голова районної ради Сергій Сітарський та заступник голови Вінницької райдержадміністрації Олег Бегус.

Першим до присутніх звернувся голова райради. Сергій Миколайович ознайомив очільників громад із основними проблемними питаннями, на які потрібно звернути увагу. Зокрема, головним - щодо оптимізації первинної ланки медицини. Ситуація зі скороченням кількості ФАПів стала такою ж несподіванкою для місцевої влади, як і для мешканців району. «На жодну з нарад або зустрічей нас, як засновників ЦПМСД, ніхто не запрошував та не повідомляв про цю новацію. Законодавча ініціатива скорочення на-дійшла з Міністерства охорони здоров’я. Органи місцевого самоврядування ніхто не запитував, нас зобов’язують, ставлять перед фактом, не запитуючи, чи є на те кошти, чи немає. Аналогічна ситуація була нещодавно із нестачею коштів для виплати заробітної плати за перше півріччя медичним працівникам; тоді, під час сесії районної ради, із бюджету району було виділено 1,5 млн.грн.  для розрахунку».

Обговорення питання скорочення ФАПів було галасливим і викликало масове невдоволення та розпач присутніх. Головний лікар КНП «Вінницький районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» Вінницької районної ради Вадим Пасічник довів до відома присутніх, що з 25 липня 2018 року починається друга хвиля вступу до Національної служби здоров’я України. «Якщо ми не укладемо із ними договору, то на друге півріччя не отримаємо кошти, тому наразі нагально постало питання оптимізації первинної ланки. Головне полягає в тому, що якщо сільські ради неспроможні будуть утримувати ФАПи, то потрібно попередити працівників про їх звільнення та закриття медичних установ». Сергій Сітарський попросив юриста озвучити перелік населенних пунктів, які підпадають під хвилю скорочення. «Згідно з Порядком формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги, затвердженого Наказом  Міністерства охорони здоров`я України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №178/24 від 06.02.2018 р. розроблено план спроможної мережі надання первинної медичної допомоги.  Пунктом 11 визначено територіальне розташування місць надання ПМД включно із визначенням економічної доцільності утримання нерегулярних місць надання ПМД, а саме, в межах населеного пункту, чисельність населення якого складає не менше 750 осіб, може розташовуватись нерегулярне місце надання ПМД, що відповідає типу «Пункт здоров`я», графік роботи якого передбачає не менше двох повних робочих змін лікаря на тиждень».

А  це означає, що в наступних населених пунктах Вінницького району будуть відсутні фельдшери та технічний персонал, якщо не буде підтримки щодо співфінансування сільських рад на утримання своїх ФАПів: Горбанівка - проживає 549 людей, Ільківка – 490, Рівець – 276, Майдан – 555, Слобода Дашківецька – 333, Олександрівка – 407, Оленівка – 617, Прибузьке – 416, Іванівка – 554, Цвіжин – 208, Тютьки – 697, Кордишівка – 394, Побережне – 717, Дорожне – 610, Медвідка – 340, Широка  Гребля – 628, Лисогора – 575, Ксаверівка – 726, Лисянка – 376, Махнівка – 494». 

Підсумовуючи почуте, робимо висновок, що питання подальшої роботи ФАПів у зазначених поселеннях буде залежати від доброї волі та фінансових можливостей сільських  рад.

Під час обговорення із зали лунали репліки: «Як далі бути селянам, що робити людям похилого віку, якщо навіть тиску не буде кому поміряти, а у випадку анафілактичного шоку – вірна смерть. Куди подітися працівникам, яких скорочують, що їм робити? А де сільським радам взяти кошти на утримання цих ФАПів». Питання щодо скорочення ФАПів і людей, які в них працюють, залишилося відкритим. У будь-якому випадку один сімейний лікар – у полі не воїн. У нього мають бути помічники – фельдшери й медичні сестри, тим паче в сільській місцевості. На селі  й так не вистачає терапевтів і сімейних лікарів. І ще хотілося б зазначити, що ті, хто не задекларується до 01.01.2019 року, будуть обслуговуватись за власний кошт.

Наступним виступив начальник Вінницького міжрайонного відділу філії Державної служби «Центр пробації» у Вінницькій області майор, внутрішньої служби Володимир Мазур. Він роз’яснив положення статтей 311 та 3251 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Володимир Іванович закликав очільників громад забезпечити робочі місця «аліментникам» для того, щоб вони мали змогу виплачувати кошти дітям, які цього дуже потребують.

Далі до слова був запрошений завідувач «Вінницького районного трудового архіву» Вінницької районної ради Микола Скоробагач, він розповів про співпрацю з органами місцевого самоврядування Вінницького району.

По закінченні наради начальник архівного відділу Вінницької районної державної адміністрації Ніна Палій розповіла про організацію діловодства, архівного збереження документів в сільських і селищних радах та запросила до співпраці.

 

За матеріалами 
Вінницької регіональної 
газети "Подільська зоря"

Повернутись
Голова районної ради
Сітарський Сергій Миколайович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація