Віталій Ткачук: ринок продажу землі українські реалії та світові приклади

12.12.19

Питання що в усіх на вустах, яке турбує кожного українця – старт продажу землі. Свою думку стосовно цього висловив депутат Вінницької районної ради Віталій ТКАЧУК.

«Після ухвалення у першому читанні Верховною Радою законопроекту  щодо обігу земель сільськогосподарського призначення в Україні тривають запеклі дебати. Думки українців розділилися: економісти наводять приклад європейських країн, малю-ючи перспективне майбутнє, а фермери і селяни, навпаки, побоюються земельної реформи.

Ринок землі в Україні та Світі

Вперше про відкритий  ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні заговорили одразу після здобуття незалежності. Тоді Парламент ухвалив новий Земельний кодекс, в якому легалізували приватну власність. Проте, коли мова зайшла про землі сільськогосподарського призначення, більшість наполягла на встановленні шестирічного мораторію. Фактично мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення народні обранці продовжували впродовж десятків років.

Сьогодні заборона на купівлю землі, окрім України, діє у Північній Кореї, Венесуелі, Конго, Таджикистані, Білорусі та на Кубі. Інші держави давно запровадили ринок – у когось він обмежений, у інших повністю вільний.

Говорячи про найуспішніші моделі ринку землі фахівці наводять приклад Сполучених Штатів Америки, Канади, Франції, Нідерландів, Німеччини та Польщі. Деякі з них вже не одне століття живуть з відкритим ринком, а інші впродовж 10-20 років після запровадження вільного обігу землі досягли значних успіхів.

Питання щодо створення ринку землі та зняття мораторію почали обговорювати наприкінці 2017 року. Тоді представники уряду проводили різноманітні консультації з аграріями та міжнародними донорами і навіть підготували відповідний законопроект, який не отримав підтримки у владних колах.

240 голосів “за”.

Хто і як голосував? 

Президентська фракція “Слуга народу” майже у повному складі підтримала законопроект. Із 252 депутатів фракції “За» проголосувало 227 народних обранців, “Проти” - 3, ще 16 “Утримались”. Також ініціативу щодо зняття мораторію підтримали 13 позафракційних нардепів.

Інші фракції не підтримали цю ініціативу.

Продаж землі: міфи та реальність

Сьогодні в інформаційному просторі найбільше обговорюються наступні питання: власники іноземного капіталу або українські агрохолдинги “за безцінь скуплять всю українську землю”. Також українці говорять, що нові власники безконтрольно “виснажуватимуть” українську землю, а прості українці залишаться без шматка хліба.

Хто матиме право купувати землю

Відповідно до проголосованого Парламентом закону, сільськогосподарські угіддя можуть купувати: українські громадяни; юридичні особи України, створені за законодавством України; територіальні громади; держава. Крім того, право на придбання землі мають юридичні особи, кінцевими власниками яких є іноземці, якщо вони орендують землю в Україні більше трьох років. Інші іноземці та іноземні компанії зможуть купувати землю з 2024 року.

Захищений і прозорий ринок

В Уряді запевняють, що угоди з продажу будуть прозорими і захищеними від будь-яких махінацій. Більше того, Кабмін планує запровадити систему моніторингу обігу земель. Українці зможуть вільно отримувати інформацію про операції з купівлі-продажу. При цьому податки від оренди планується залишати в бюджетах громад.

Можливість купівлі землі іноземцями виноситься на всеукраїнський референдум

До голосування закону у першому читанні Президент України заявив, що це важливе питання будуть вирішувати українці на референдумі.

В одні руки не більше 210 тисяч гектарів

Законопроект передбачає обмеження продажу землі одній особі. Зокрема, не більше 35% в межах об’єднаної територіальної громади; 8% в межах області та 0,5% – України.

Частина народних обранців виступає проти подібних квот та наголошує, що 210 тис. га – занадто велика квота та вимагають створення прозорого земельного кадастру.

Орендарі мають першочергове право на купівлю землі

Фермери, що мають договори на постійне користування сільськогосподарськими угіддями, можуть викупити ділянки з розстрочкою платежу до 5 років за ціною нормативної грошової оцінки. Земельні торги при цьому не проводяться.

Коли в Україні почнуть продавати землю

У випадку ухвалення закону заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення скасовується 1 жовтня 2020 року. Після цього право продавати земельні паї отримають їх власники».

 

За матеріалами Вінницької регіональної газети "Подільська зоря"
підготовленими в рамках висвітлення діяльності депутатів Вінницької районної ради

Фотозвіт:

Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація