Вінницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує щодо поновлення строку на прийняття спадщини

11.09.20

Спадкування — це перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. У випадку коли спадкоємці у зазначений законодавством України строк не звернулися до нотаріуса для того, аби прийняти спадщину, вони мають право поновлення строку для прийняття спадщини.Відповідно до ч. 1 ст. 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Прийняття спадщини – це волевиявлення спадкоємця, що засвідчує його згоду вступити у спадкові права. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.В Цивільному кодексі України в ч.1 ст. 1270 встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Варто звернути увагу, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, передбаченого ст. 1270 ЦК України він не заявив про відмову від неї. Також у спадкоємця є право передумати і відкликати подану заяву про прийняття спадщини у такий самий шестимісячний строк.Якщо ж склалася така ситуація, то спадкоємець втрачає право на її прийняття. Винятком є ситуація, коли особа проживала спільно зі спадкодавцем або ж має рішення про встановлення факту спільного проживання. Одним із варіантів для поновлення строку для прийняття спадщини є звернення до суду із позовом про поновлення строку для прийняття спадщини, призначення додаткового строку.Існує також інший варіант -  отримання спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, письмової згоди інших спадкоємців, що прийняли спадщину, на подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після встановленого строку.

ПОНОВЛЕННЯ СТРОКУ ЧЕРЕЗ СУД

Особа готує позовну заяву до суду самостійно або звертається до юриста, адвоката. Відповідачем у цій справі вказують інших спадкоємців, а якщо їх немає – селищну, сільську, місцеву раду за місцем смерті спадкодавця. Такі справи підсудні місцевим загальним судам  (районні, міськрайонні, міські, районні у місті суди) за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають щодо нерухомого майна. При цьому суд вирішує питання надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, а не питання визнання за особою права на спадщину.

ПОВАЖНІ ПРИЧИНИ ПРОПУСКУ СТРОКУ

Слід зауважити, що для встановлення додаткового строку прийняття спадщини позивачеві необхідно довести поважність причин його пропуску.

Поважними єпричини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій із прийняття спадщини. Суди визначають такі поважні причини, як тривала хвороба, перебування тривалий час за межами України, відбування покарання у місцях позбавлення волі, перебування на строковій службі тощо. Відповідно ці причини слід підтвердити письмовими документами відповідних органів.Окрім поважних причин суд також роз’яснює причини, які не можуть бути визнані поважними, зокрема (п. 2 листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.13 р. № 24-753/0/4-13):

 • Юридична необізнаність позивача стосовно строку та порядку прийняття спадщини;
 • необізнаність особи про наявність спадкового майна;
 • непрацездатність;
 • похилий вік;
 • несприятливі погодні умови;
 • незнання про існування заповіту;
 • відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
 • установлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (установлення факту проживання однією сім’єю тощо),
 • невизначеність між спадкоємцями щодо того, хто буде приймати спадщину.

Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). За згаданою «гарячою лінією» можна отримати консультацію з правових питань, дізнатися інформацію щодо актуальних адрес центрів та з’ясувати інші питання функціонування системи надання безоплатної правової допомоги.

 • Вінницький місцевий центр з надання безоплатної 
  вторинної правової допомоги
  21021, Україна, м. Вінниця, вул. Порика, 29
  Телефон / факс: (0432) 56-01-80; 38 (098) 00 26 774, 38 (098) 67 87 593;
Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація