Виклики для українського самоврядування

09.12.19

«Щорічно в Україні відзначається День місцевого самоврядування, невдовзі, а саме 7 грудня усі причетні до нього відзначатимуть професійне свято, в тому числі і депутати усіх рівнів – розповідає депутат Вінницької районної ради 7 скликання, обранець Писарівської громади Ігор Сухаревський.

Користуючись можливістю хочу привітати депутатів районних, сільських, селищних рад всіх скликань, сільських та селищних голів, працівників та ветеранів органів місцевого самоврядування, лідерів самоврядних організацій!

День місцевого самоврядування - це свято тих, хто працює в органах місцевої влади, депутатів і усіх громадян, виборців, які вболівають за проблеми рідного села чи селища, дбають про його розквіт і зростання. Завдяки злагодженій роботі місцевої, районної та обласної влад вдається не лише вирішувати чимало непростих питань, а й реалізовувати багато планів і задумів. Величезна роль у цьому процесі належить сільським та селищним головам, депутатам місцевих рад, адже саме вони визначають політику місцевого розвитку.

Сьогодні на органи місцевого самоврядування покладена велика відповідальність за соціально-економічний стан територіальних громад, за благополуччя їхніх жителів та створення комфортних умов для проживання людей. І саме повна реалізація можливостей народовладдя є неодмінною умовою динамічного соціально-еконо-мічного, культурного розвитку України.

То ж нехай це свято об’єднає нас у спільному бажанні і прагненні зробити життя кращим, додасть впевненості у завтрашньому дні, приведе до порозуміння та єдності задля достойного життя, дасть сил і наснаги на добрі і корисні справи.

Від усього серця бажаю усім, хто працює на благо людей, громад, відстоює їх потреби та інтереси, міцного здоров’я, нових здобутків, щастя і непохитної віри у щасливе майбутнє України. Нехай усі життєві негаразди обходять Вас стороною, а непохитна віра у щасливе майбутнє рідного краю додають усім нам  сили та наснаги.

 

Наразі в умовах реформи децентралізації влади в нашій державі органи місцевого самоврядування отримали набагато більше повноважень та можливостей. Сучасний етап побудови нашої держави, з врахуванням вже отриманих змін, неможливий без завершення реорганізації системи місцевого самоврядування.

На мою думку саме в 2014 році постав складний виклик українському самоврядуванню, зумовлений тим, що за роки незалежності в Україні так і не вдалося створити дійсно сильне та ефективне місцеве самоврядування, що могло б ефективно вирішувати проблеми місцевого значення, тим самим забезпечуючи покращення умов життя українців.

Наразі до головних проблем адміністративно-територіального устрою країни, що зумовлюють необхідність реформування місцевого самоврядування, належать:

– занадто велика кількість адміністративно-територіальних одиниць як базового, так і районного рівнів. Від цього ефективність управління територіями відчутно знижується. Більшість міст, сіл та селищ не мають достатньо ґрунтовного економічного потенціалу задля свого розвитку. Проте вже невдовзі ця проблема знайде своє вирішення, принаймні нам обіцяють що чергові місцеві вибори відбудуться вже за нового адміністративно-територіального устрою.

- із 1991 року в Україні сільське населення скоротилось на 2,5 млн осіб, а кількість сільських населених пунктів зменшилась на 348 одиниць. Та водночас, число сільських рад збільшилась на 1067. Зокрема у більше ніж 9% сільських громад проживає менше 500 осіб. В результаті в селах з малою кількістю населення відбувається неефективне витрачання ресурсів на забезпечення функціонування органів самоврядування.

– часто статус адміністративно-територіальних одиниць не відповідає їхньому ресурсному, кадровому та організаційному потенціалу. Багато сільських громад є дотаційними, а публічні послуги або відсутні взагалі, або надаються на низькому рівні.

Проте, поки що ніхто не знає як саме на мапі будуть виглядати області, райони та їх кількість. Скільки вже разів були презентовані перспективні плани, проте далеко не усіх вони влаштовують. Бачення нового устрою на місцях одне, а у центральної влади зовсім інше.

Реформа місцевого самоврядування для України – це шлях до еволюції свідомості українців, коли громада має зрозуміти, що власний добробут та благоустрій малої Батьківщини лежить на її плечах. Разом з тим, попри не просту фінансово-економічну ситуацію, стан неоголошеної війни, внутрішні конфлікти, застарілу нормативно-правову базу, вдале проведення реформи, а це в, першу чергу, якісні зміни в системі місцевого самоврядування, може дати нашій державі необхідний поштовх до справді якісних змін і перетворень.

Більшість українців підтримують децентралізацію, але рівень обізнаності з реформою досі низький. Підтримка кроків влади в напрямку децентралізації переважає над негативним ставленням. Давайте чесно скажемо - у нас мало таких реформ, де позитив би переважав над негативом.

На думку закордонних експертів, якщо взяти до уваги складну ситуацію, в якій перебуває Україна, - конфлікт на Сході, економічні проблеми, фінансові та бюджетні обставини, велика кількість реформ, які треба запроваджувати одночасно, низька підтримка населенням дій влади, - децентралізація в нас проходить значно швидше, ніж це відбувалось в багатьох інших країнах.

Проте існують проблеми із якими стикаються новостворені ОТГ, зокрема такі як брак кадрів. Річ у тім, що децентралізація передала на місця купу повноважень, дала фінанси – але місцеві керівники часом просто не розуміють, як цим скарбом розпорядитися. Певна частина керівників новостворених громад намагається залучити людей з райадміністрації, з фінуправлінь, з казначейства, яких можна працевлаштувати у об’єднаній громаді. Пощастило тим ОТГ, що розташовані неподалік райцентрів, або міст, вони можуть «перетягти» людей з міста, запропонувавши гарну зарплатню. А в решті громад географічно віддалених – величезний брак кадрів.

Приміром, щоби написати проектну заявку на отримання грантового фінансування, потрібні знання та навички. Без них село або селище має значно менше шансів для стрімкого розвитку. Або ж простіші приклади: освіта, управління податками, тендери – всі ці питання є новими для місцевої влади. Людей, здатних цим керувати, справді бракує».

 

За матеріалами Вінницької регіональної газети "Подільська зоря"
підготовленими в рамках висвітлення діяльності депутатів Вінницької районної ради

Фотозвіт:

Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація