Правовий центр інформує про аліменти на одного з подружжя до досягнення дітей трьох років

20.11.20

Вінницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про Аліменти на одного з подружжя до досягнення дітей трьох років

Згідно частини 2 статті 84 та частини 1 статті 86 Сімейного кодексу України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною 3-х років. Таке ж право має чоловік, з яким проживає дитина, від дружини - матері дитини до досягнення дитиною трьох років. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, той, з ким проживає дитина, має право на утримання від чоловіка або дружини до досягнення дитиною 6-ти років.

Право на утримання реалізується незалежно від того, чи був укладений шлюб.

Відповідно до СК України право на аліменти дружина з дитиною до 3-х років, а також вагітна дружина має незалежно від того, чи працює вона, і яке у неї матеріальне становище. Проте, при встановленні суми аліментів, що сплачуватиметься, враховується матеріальне становище чоловіка або дружини, що дозволятиме виділяти з його або її доходів певну суму на такі витрати.

У разі якщо аліменти призначені судом вагітній жінці, то після народження дитини виплата сум аліментів продовжується виплачуватись без повторного звернення до суду.

При подачі до суду позовної заяви про стягнення аліментів на утримання одного з подружжя, мають бути подані докази платоспроможності чоловіка або дружини, і докази того, що дитина проживає з тим, кому будуть виплачуватися аліменти.

Суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 СК України, а саме:

 • стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
 • наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
 • наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 • інші обставини, що мають істотне значення.

Факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не фігурує в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку по утриманню дитини.

Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою одержувача аліментів може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі (ч. 1 ст. 184 СК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин та ухвалення рішення судом першої інстанції)

Мінімальний розмір аліментів на утримання дружини чи чоловіка чинним  законодавством не передбачено. Тобто, у разі звернення до суду з вказаним бажаним розміром аліментів на дружину чи чоловіка, а також можливість здійснення такого розміру аліментів потрібно буде доказувати в судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Він визначається за умови, що батько чи мати, які проживають окремо, не мають достатньої кількості коштів, аби здійснювати більші виплати.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд буде враховувати не потреби одного з подружжя, кому буде сплачуватися аліменти, а можливості сплати того, хто буде здійснювати виплати.

Відповідно до статей 85 СК України право дружини  на утримання, передбачене статтею 84 Кодексу, припиняється в разі:

 • припинення вагітності;
 • народження дитини мертвою;
 • якщо дитина передана на виховання іншій особі;
 • смерті дитини;
 • якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.

Право чоловіка на утримання, передбачене статтею 86 Кодексу, припиняється:

 • якщо дитина передана на виховання іншій особі;
 • у разі смерті дитини;
 • якщо за рішенням суду виключено відомості про дружину як матір з актового запису про народження дитини.

Якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею,він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.

Тривалість такого утримання - протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.

Розмір аліментів визначається за рішенням суду без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.

У такому випадку аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

Якщо особа, яка має виплачувати аліменти відмовляється виконувати рішення суду, у такому разі до неї буде застосовуватися примус зі сторони виконавчої служби.

Вінницький місцевий центр з надання безоплатної 
вторинної правової допомоги
21021, Україна, м. Вінниця, вул. Порика, 29
Телефон / факс: (0432) 56-01-80; 38 (098) 00 26 774, 38 (098) 67 87 593;

Email: vinnytsya1.vinnytsya@legalaid.vn.ua

Барське бюро правової допомоги 
м. Бар
вул. Героїв Майдану, 6
E-mail: barske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04341) 2-15-55

Вінницьке бюро правової допомоги
м. Вінниця
вул. Хмельницьке шосе, 17
E-mail: vinnytske@legalaid.vn.ua
Тел.: (0432) 66-14-72

Жмеринське бюро правової допомоги
м. Жмеринка
вул. Валерія Брезденюка, 19
E-mail: zhmerynske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04332) 2-28-08

Тиврівське бюро правової допомоги
смт Тиврів
вул. Шевченка, 5
E-mail: tyvrivske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04355) 2-15-77

Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація