Тиждень обговорень і дискусій, а відповідей так і не отримано...

21.09.20

Протягом минулого тижня, з 14 по 18 вересня голова районної ради Тетяна Закревська перебувала на XX Всеукраїнській нараді-семінарі для представників органів місцевого самоврядування з актуальних питань децентралізації, який традиційно проходив у Затоці на Одещині. Організаторами  заходу стали Українська асоціація районних та обласних рад. Від Вінницького району участь у нараді прийняв і депутат районної ради Сергій Сітарський. Метою поїздки для представників органів місцевого самоврядування було отримати відповді на питання: що чекає районні ради після виборів 25 жовтня, які повноваження вони матимуть, джерела фінансування районних рад та багато інших.    

Розпочали обговорення зі змін до Конституції в частині децентралізації та поступово перейшли до актуального і вкрай важливого для всіх питання - механізмів як ліквідації, так і утворення районних рад, їх повноважень та ресурсного забезпечення, а також управління майном спільної комунальної власності, кадрової політики, медицини та екології.

Аби отримати відповіді на питання учасників організатори заходу запросили на зустріч представників Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади й експертів.

Учасники заходу підтримали тезу спікерів, що реформа органів місцевого самоврядування повинна мати конституційне закріплення. Це гарантуватиме незворотність реформи та стане опорою для напрацювання та ухвалення відповідних нормативно-правових актів.

Також зактцентували увагу і на обов’язковому відображення в Основному Законі  положень стосовно утворення виконавчих органів обласних і районних рад та розподілу повноважень між ними із забезпеченням належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення ними власних і делегованих повноважень.

У свою чергу, щодо адміністративного нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування та центральної влади на місцях, то такі повноваження повинні здійснюватись префектами.

Обговорюючи майбутнє районних рад запрошені експерти з фінансів та бюджетів висловлювали свої побоювання з приводу того,  що відсутність на сьогодні законодавчо закріплених повноважень у районних рад, може стати причиною відсутності їх фінансового забезпечення. Адже, наразі нормативні документи, які розробляються під координацією Міністерства фінансів, не мають конкретних положень щодо фінансування районних рад. Не передбачено це і проєктом Державного бюджету на 2021 рік. Як наголосили у відомстві, підставою для виділення коштів мають бути прописані у законодавстві, у якому мають бути визначені повноваження під які прописуватимуть механізми виділення ресурсів. Крім того, експерти наголосили, що на утримання апаратів районних рад, на перехідний період, може фінансуватися за рахунок трансфертів.

Аби поспілкуватись та, можливо, отримати конкретні відповіді на хвилюючі питання, на семінар-нараді було організовано онлайн-зустріч з головою Підкомітету з питань місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Дмитром Гуріним. Але, на жаль, на головні питання, відповіді отримані не були. Проте, в ході зустрічі він зазначив: «Питання про необхідність районних рад відсутнє…Будь який рівень місцевої ради в системі органів місцевого самоврядування повинен мати виконавчий орган». Крім того, депутат акцентував, що питання організації системи медичних закладів не повинно прив’язуватися до адміністративно-територіального устрою.

Враховуючи такий стан справ, присутні керівники районних рад України напрацювали перелік повноважень, що можуть виконуватись на субрегіональному рівні органів місцевого самоврядування, який оформили в Резолюцію і направили в Центральні органи влади.

Резолюція складалась з переліку повноважень для органів місцевого самоврядування, який налічував 17 пунктів:
- утримання медичних закладів вторинного рівня. Надання чітко визначених спеціалізованих медичних послуг, затвердження тарифів у сфері охорони здоров’я, відповідно до методики розрахунків таких тарифів;
-  утримання шкіл-інтернатів загального профілю, спеціалізованих шкіл;
-  управління та утримання спільних об’єктів культури: шкіл мистецтв, районних будинків культури, музеїв;
-  управління та утримання спільних об’єктів фізкультури та спорту: стадіонів, басейнів та інших об’єктів спортивного призначення;
-  сприяння розвитку туризму;
-  утримання архітектурних пам’яток районного значення;
-  управління спільним комунальним майном та підприємствами комунальної власності територіальних громад району;
-  управління та утримання закладів соціального захисту: будинків для людей похилого віку, хоспісів, дитячих будинків;
-  управління трудовими архівами;
- підтримка людей з обмеженими можливостями;
-  будівництво доріг та утримання транспортної інфраструктури районного значення;
- управління підрозділами для подолання наслідків стихійних лих та надзвичайних ситуацій;
- захист навколишнього середовища, сприяння розвитку рекреаційного потенціалу території району;
- сприяння соціально-економічного розвитку району шляхом залучення інвестицій, грантів, міжнародної технічної допомоги, розробка та реалізація стратегії розвитку району;
- промоція економічного потенціалу районів з метою залучення інвестицій;
-  промоція туристично-відпочинкових можливостей районів;
-  організація збору та утилізації твердих побутових відходів на території району.

Отже, говорили багато, піднімали багато актуальних питань. Присутні представники органів місцевого самоврядування обмінювались досвідом, спілкувались, спільно шукали шляхи вирішення існуючих проблемних питань. Так, все, звичайно, цікаво і корисно. Але, все ж таки, на головні запитання відповід отримані так і не були. І це не дивно. Їх і не могло бути, адже не прийняті головні законопроєкти, які мали би все роз’яснити і дати чітке уявлення подальшого існування районних рад. А вибори вже незабаром... Тож сподіваємось і чекаємо на прийняття відповідних законодавчих актів. 

Фотозвіт:

Повернутись
Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація